Historie plemene


Plemeno Appenzelského Salašnického psa bylo poprvé popsáno roku 1853 jako zřetelně štěkající, krátkosrtstý, barevný pes střední velikosti, který může být vidět v určitých švýcarských regionech, kde je využit k hlídaní domácností a částečně i jako honácký pes.

V roce 1906 Profesor Albert Heim, studující švýcarské salašnické psy, založil první klub Appenzelského Salašnického psa, jehož cílem bylo zachovat a podporovat chov tohoto plemena v jeho přirozené a původní podobě. Součástí bzla i povinná registrace štěňat a čistý chov tak mohl začít.

Appenzelští Salašničtí psi byli mezinárodně uznáni jako samostatné plemeno až v roce 1989, kdy byl ustanoven a schválen první standard plemene.

Původní oblast chovu byl region Appenzell ve Švýcarsku, od nějž je i odvozen název plemene. Postupně se však rozšířil do celého Švýcarska a později i do celé Evropy. Dnes je pojem Apenzzelský salašnický pes jasně definován a plemeno jako takové je zřetelně odděleno od ostatních švýcarských salašnických psů.

Přestože Apenzzelští salašničtí psi mají mnoho obdivovatelů a nasledovníků, počet chovných zvířat je v porovnaní s jinými plemeny stále nízký. Jen zodpovědným a pečlivým chovem tak bude možno stanovit a uchovat jejich přirozené a vynikající vlastnosti.

Následující obrázky jsou historické fotky Apenzzelských Salašnických psů z roku 1951:

Pes, Axo vom Säntis
Pes, Axo vom Säntis
Fena, Alma v.d. Steig
Fena, Alma v.d. Steig

Zdroj: "Appenzell Cattle Dog (in English)". Archived from the original on 5 Feb 2007. Retrieved 5.1.2017.